Kopia zapasowa strony – dlaczego warto o nią zadbać

Posted on: 11 grudnia 2019, by :

Określenie kopia zapasowa strony internetowej może wydawać się nieco enigmatyczne, zwłaszcza dla osoby, która jest laikiem i nigdy nie miała nic wspólnego z tworzeniem witryny. Termin ten da się jednak bardzo łatwo wytłumaczyć. Kopia zapasowa to po prostu kopia baz danych i plików, z których składa się strona. Czy warto zadbać o taką kopię? Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak, jak najbardziej. Istnieje ryzyko zbyt wielu wydarzeń, również tych o losowym charakterze, które w różny sposób zagrażają witrynie. Zaliczyć można do nich np. ataki hackerskie czy awarie serwerów (i inne problemy techniczne). Problemy ze stroną internetową mogą pojawić się również na skutek nieco mniej “dramatycznych” okoliczności, np. po wprowadzeniu różnorodnych aktualizacji. Dzięki kopii zapasowej szybko przywrócimy stronę do poprzedniego stanu, odtwarzając jej ostatnią, działającą wersję.

 

Jak samodzielnie zrobić kopię zapasową swojej strony internetowej?

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie musi wykonywać kopii strony, bo jest to zadanie hostingu, z którego usług korzystają. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku awarii może okazać się, że firma hostingowa zwleka z odpowiedzą i/lub nie udostępni nam back-upu bez opłaty. Dodatkowo nierozsądnym podejściem jest całkowite uzależnianie istnienia swojej strony od zewnętrznego podmiotu, chociażby z jednego, prostego powodu – nie jesteśmy w stanie zweryfikować, jak często taka kopia jest robiona. Pewność możemy mieć tylko, jeśli back-up zrobimy samodzielnie. Jak więc się za to zabrać?

 

Możliwe rozwiązania

Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z gotowych wtyczek, przeznaczonych do tego celu. W przypadku WordPressa często stosuje się wtyczkę BackWPup. To bardzo proste narzędzie – aby zrobić kopię, wystarczy zgłosić taką chęć wybierając opcję “Add new”, a następnie sprecyzować, jak często kopia ma być wykonywana (co kilka godzin, każdego dnia, co tydzień, raz na miesiąc) i gdzie mają być zapisywane pliki. Innym rozwiązaniem, które również działa bardzo intuicyjnie, jest All-in-One WP Migration. Co ważne, w obydwu przypadkach możliwe jest nie tylko zapisanie plików na dysku, ale również wyeksportowanie ich do dysku Google lub do DropBoxa. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kopia nie powinna być przechowywana na tym samym serwerze, co strona internetowa, ponieważ w razie awarii serwera stracimy zarówno dane właściwe, jak i dane zapasowe. Drugim sposobem jest ręczne robienie kopii zapasowej. W tym celu należy zainstalować program, za którego pośrednictwem połączymy się z serwerem przez FTP (np. Filezilla). Tego typu programy działają w prosty sposób i w internecie bez problemu do każdego z nich znajdziemy instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces.

Back-up strony internetowej to nie tylko zabezpieczenie w razie awarii, ataku czy aktualizacji, ale również większy komfort psychiczny na co dzień. W efekcie z większą pewnością będziemy wprowadzać zmiany na naszej stronie i nie ma znaczenia, czy jest to niewielki blog, strona firmowa, czy sklep internetowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz problem z marketingiem? Napisz, postaramy się pomóc :)