Backup strony www – dlaczego jest tak ważny?

Posted on: 29 października 2019, by :

Backup strony www jest niezwykle ważny. Powszechny dostęp do internetu, przez wielu określany mianem rewolucji cyfrowej. Uczynił z niego doskonałe środowisko do rozwoju chwytliwych reklam i budowania własnej marki. W obecnych czasach niemal wszystkie firmy mają własny kawałek internetu, w którym prezentują niezbędne informacje o ofercie i sprzedawanych produktach. Czy tak w istocie jest? Czy ta strona, serwis, sklep internetowy, to coś namacalnego? Często przecież wiąże się z dużymi kosztami. Napisanie estetycznej i ergonomicznej strony jest procesem długotrwałym. Wymaga zaangażowania specjalistów, nie wspominając już o późniejszym zoptymalizowaniu jej pod kątem reguł SEO. Mimo wszystko – strona istnieje tylko w internecie. Pozbawiając się backupu, czyli po prostu kopii zapasowej (kopia bezpieczeństwa), ryzykujemy bezpowrotną utratę owoców pracy kreatora strony.

 

Niebezpieczeństwo czyha wszędzie

 

Mogłoby się wydawać, że utrata dostępu do strony internetowej jest scenariuszem zgoła nieprawdopodobnym. Co więcej, rzekomo zależnym od czynnika ludzkiego, podyktowanym najczęściej nieumyślnym błędem. Jest to założenie jak najbardziej nadto optymistyczne. We współczesnej sieci działa mnóstwo siatek hakerskich albo pojedynczych osób, które czerpią z cyberprzestępczości coraz większe zyski. W wielu przypadkach wgranie pierwotnej. Najlepiej z dodatkowo wzmocnionymi zabezpieczeniami. Strony pozwoliłoby uniknąć dalszego przestoju w funkcjonowaniu firmy (w przypadku przedsiębiorstw, których koherentnym polem działalności jest właśnie internet). Również zminimalizować potencjalne straty (np. haker może szantażować ofiarę ataku, żądając zapłaty za przywrócenie stanu bazy danych sprzed ataku). Hakerzy są w swoich wysiłkach naprawdę kreatywni, a swoistym sygnałem ostrzegawczym powinien być fakt, że nawet gigantyczne koncerny (np. Google, Microsoft) nieustannie odnotowują straty spowodowane ataki hakerskimi. Amatorskich cyberprzestępców wabią rozmaite strony, a najczęstszymi ofiarami padają te, które nie posiadają żadnych zabezpieczeń. Innymi źródłami niebezpieczeństw są wszelkie sytuacje losowe, jak chociażby awarie systemów informatycznych albo niedbałe przeniesienie strony między różnymi hostingami, co może skutkować utratą części albo nawet całej zawartości!

 

Backup strony www, czyli gwarancja spokoju

 

Istotą backupów jest zapewnienie bezpieczeństwa właścicielowi strony internetowej w kontekście dostępu do jej zawartości, dlatego poza w miarę systematycznym tworzeniem kopii, należy mieć na względzie sposób ich przechowywania. Częstotliwość wykonywania kopii powinny determinować wielkość strony, charakter jej działalności oraz popularność. Kopia powinna być obligatoryjnym elementem wówczas, gdy do administrowania witryną dopuszczane są osoby trzecie, strona posiada bazy danych z ważnymi informacjami albo jest nieodłącznym elementem funkcjonowania firmy. Informatycy zalecają tworzenie backupów przed aktualizacją oprogramowania strony, obsługujących ją wtyczek albo swoistych eksperymentów z jej kształtem, którego zakładane efekty, mogłoby w ogólnym rozrachunku nie spełniać oczekiwań.

 

Czy to oznacza, że muszę teraz poświęcać czas na tworzenie kopii?

 

Oczywiście, że nie. Regularne kopiowanie zawartości rozwiniętej strony jest zbyt czasochłonne, dlatego wydano programy, które pozwalają zautomatyzować całą procedurę. Najpopularniejszym rozwiązaniem są narzędzia w WordPressie i innych systemach CMS wtyczek. W tym celu wystarczy przeprowadzić prostą konfigurację, zarezerwować odpowiednią ilość miejsca (najlepiej na innym hostingu) i kontrolować od czasu do czasu przebieg procesu.

 

Kopia zapasowa to najtańsze ubezpieczenie strony internetowej! Nie należy tego zaniedbywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz problem z marketingiem? Napisz, postaramy się pomóc :)